Kúpa auta z Nemecka: Pozor na nový podvod!
Je známy fakt, že mnohí ľudia sa v snahe zarobiť peniaze, obvykle na úkor iných, nezastavia vôbec pred ničím. Jedným z takýchto pokusov sú podvody s autami zo zahraničia. Nešťastní kupujúci pre svoju naivitu či dôveru k predávajúcemu často nemajú vo výsledku auto ani peniaze. Spôsoby sú rôzne, na najnovší podvod nás upozornila Technická služba kontroly originality Iris Ident.
3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime
Podľa jej informácií sa k nám v ostatnom období začali dovážať podozrivé ojazdené vozidlá z Nemecka. Problém však spočíva v tom, že tieto autá boli v domovskej krajine určené na likvidáciu. Pravdepodobným dôvodom zošrotovania boli staršie emisné normy. Majiteľ síce dostal finančný príspevok na kúpu nového vozidla, akúsi obdobu nášho bývalého šrotovného, lenže ten sa s dotáciou neuspokojil a za svoje staré auto sa snažil získať vyšší obnos. Takéto vozidlá sa vo veľkej miere sťahujú do iných krajín EÚ, vrátane Slovenska.
Ako spoznať „nečisté“ vozidlo
Vždy odporúčame pred kúpou poriadne skontrolovať pôvodné nemecké doklady a najmä porovnať VIN číslo na doklade a vyhliadnutom aute. Ak vám ich predávajúci neukáže alebo nesedia technické údaje, okamžite ruky preč! Bez ohľadu na výbornú cenu a na to, ako dobre auto vyzerá. Akonáhle je totiž vozidlo v domovskej krajine určené na zošrotovanie, na Slovensku ho nemáte šancu zaregistrovať!
V nemeckom osvedčení o evidencii (OEC) v časti I aj II sú totiž pečiatky, ktoré jasne hovoria, že auto je určené na likvidáciu. Jednotlivo dovezené vozidlá z Nemecka majú v registračných dokladoch záznam „Verwertungsnachweis lag vor“, v preklade z nemčiny to znamená „Predložené potvrdenie o likvidácii“.
O snahe podviesť kupca svedčia aj ďalšie znaky. Prvým signálom je samolepka nalepená priamo na doklade, na ktorej je uvedené VIN číslo a čiarový kód. Ďalším znakom je pečiatka „ungültig“, čo v nemčine znamená „neplatný“. Toto označenie sa pri klasickom odhlásení vozidla na export z Nemecka už niekoľko rokov nepoužíva.
Tretím možným signálom, ktorý svedčí o pokuse o manipuláciu, je odstrihnutý roh na OEV časť I alebo II, prípadne na obidvoch. Pri bežnom odhlásení vozidla na export je tento postup vysoko nepravdepodobný a neobvyklý.
Akonáhle sa vám dostanú do rúk takéto doklady, auto nekupujte. Na Slovensku ho totiž nezaregistrujete. Iris Ident upozorňuje, že na základe zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke schvaľovací orgán nesmie uznať ani schváliť jednotlivo dovezené auto, ak bolo vyradené z evidencie vozidiel v inom štáte z dôvodu jeho recyklovateľnosti, alebo ak malo byť zošrotované. Ak auto s takýmto záznamom pristavíte na kontrolu originality, ktorá je podmienkou pre jeho prihlásenie na Slovensku, technici kontrolu nevykonajú.
Na záver odporúčame nedať sa uchlácholiť. Mnohí podvodníci sú v predaji zmanipulovaných vozidiel veľmi obratní a vystupujú ako seriózni predajcovia. Viac než v ktorejkoľvek oblasti platí: dôveruj, ale preveruj. Ak sa spoľahnete na "dobré slovo", poľahky prídete o svoje ťažko zarobené peniaze, zostanete bez auta a podvodník zmizne ako para nad hrncom. Aj pri najmenšej pochybnosti preto dajte ruky preč!